Call for Papers – Volumul A white canvas. The human body throughout history

Va invitam cu mult drag sa contribuiti la realizarea unui volum tematic, cu titlul A white canvas. The human body throughout historyal anuarului Analele Universitatii din Bucuresti – Facultatea de Istorie, prin trimiterea spre publicare a unor studii si articole.

Sunt asteptate contributii din domenii precum istorie, arheologie, istoria artei, filosofie, antropologie fizica/bioarchaeologie, antropologie sociala, tratand aspecte legate atat de corp in sine, cat si de setul de manifestari culturale ce se construieste in jurul acestuia (perceptii asupra corpului uman; concepte asociate; reprezentari; tratamente si modificari corporale – temporare sau permanente; igiena si medicina; vestimentatie si podoabe, alimentatie etc.).

Normele de editare pot fi consultate in documentul atasat.

Materialele trebuie scrise intr-o limba de circulatie internationala (la limita se vor accepta si articole in limba romana, insotite de un rezumat amplu in limba engleza).

Termenul limită de trimitere a materialelor este 31 iulie 2020.
Contributiile vor fi trimise la urmatoarele adrese: alexandra.tarlea@istorie.unibuc.roiliescu_iulia94@yahoo.com