Program Saptamana Bobocului la Istorie

LUNI, 2 OCTOMBRIE

13.30 – deschiderea anului universitar: cuvânt de bun venit din partea Decanului Facult??ii de Istorie, conf. univ. dr. Florentina Ni?u. Invitat special: domnul Pre?edinte al Senatului Universit??ii din Bucure?ti, prof. univ. dr. Marian Preda (amf. N. Iorga, etaj 1).

14.30 – prezentare ASID (Asocia?ia Studen?ilor la Istorie ”Dacia”) – amf. N. Iorga, etaj 1.

15.00 – întâlnire de orientare pentru studen?ii programului RISE (I) – amf. N. Iorga, etaj 1.

MARTI, 3 OCTOMBRIE

9.30 – ?edin?? de orientare ?i întâlnirea cu profesorii programului Istoria Artei – amf. Pârvan, etaj 3.

10.00 – prelegere inaugural? sus?inut? de prof. univ. dr. Adrian Cioroianu (ambasadorul României pe lâng? UNESCO) – amf. N. Iorga, etaj 1.

10.30 – “Cum se construie?te o revist? de art??”  Întâlnire cu redac?ia revistei “Arta în România”: Iris Christu, Denisa Alexandra Cristache, Dana Iona?cu ?i Irina Nica – amf. Pârvan, etaj 3.

11.30 –  vizit? la Biblioteca Facult??ii de Istorie pentru studen?ii programului Istorie (studen?ii cu nume de familie începând cu litere de la A la E)

12.00 – întâlnire de orientare pentru studen?ii programului Istorie – amf. Pârvan, etaj 3.

12.00 – Intalnire a studentilor RISE cu domnul Leonard Orban, Consilier Prezidential pentru Afaceri Europene

MIERCURI, 4 OCTOMBRIE

10.30 – prezentarea cercurilor studen?e?ti din Facultatea de Istorie (Cercul de Istorie Comparat? a Societ??ilor Antice, Cercul de Studii Muzeale, Cercul de Istorie Medieval?, Cercul de Istorie Militar?, Cercul de Istorie Oriental?, Cercul de Istorie Contemporan?, Cercul de Economie) – amf. Pârvan, etaj 3.

11.00 – vizit? ghidat? la Muzeul Na?ional de Art?, condus? de dna. dr. Elena Olariu (punct de întâlnire: în curtea Muzeului Na?ional de Art?).

12.00 – Intalnire de orientare pentru studentii RISE (II)

12.00 – tururi ghidate în Centrul Istoric al Bucure?tiului organizate de Asocia?ia Studen?ilor la Istorie.

JOI, 5 OCTOMBRIE

10.00 – vizit? la institutele culturale (British Council, Institutul Francez, Institutul Goethe, Institutul Cervantes) pentru studen?ii programului RISE.

10.00 – vizit? la Biblioteca Facult??ii de Istorie pentru studen?ii programului Istorie (studen?ii cu nume de familie începând cu litere de la F la N)

11.00 – tur ghidat la Muzeul Na?ional de Istorie a României (întâlnire în holul facult??ii, orele 10.30).

13.30 – vizit? la Biblioteca Facult??ii de Istorie pentru studen?ii programului Istorie (studen?ii cu nume de familie începând cu litere de la O la Z)

VINERI, 6 OCTOMBRIE

12.00 – tur ghidat la Palatul Prim?verii (întâlnire în holul facult??ii, orele 11.30). Pre?ul unui bilet este de 20 lei. Studen?ii care doresc s? participe sunt ruga?i s? completeze formularul disponibil la adresa: https://docs.google.com/forms/d/1zPEsTKw-pPS_Jc-0KRdG3f7dfdynv4Y6xxNEdTtjVDc/edit

Va aseptam cu drag!