CALL FOR APPLICATIONS: CONFERINȚA ANUALĂ A FACULTĂȚII DE ISTORIE, 7-8 noiembrie 2024

Conferința Anuală a Facultății de Istorie a Universității din București inaugurează cu această primă ediție seria unor evenimente științifice care își propun să contribuie la coagularea comunității istorice din spațiul academic românesc. Aducând la aceeași masă specialiști recunoscuți în plan național și internațional, din toate centrele universitare, din institutele Academiei Române, din muzee, biblioteci și arhive, conferința dorește să ofere cadrul de dezbatere necesar interogațiilor despre propria disciplină, ca și generării de noi abordări analitice și metodologice privind istoria.

Conferința Națională a Facultății de Istorie se adresează întregii comunități academice, invitând contribuții atât din interiorul domeniului, cât și inter- și transdisciplinare. În vederea participării la conferință pot fi propuse comunicări pe o tematică extinsă, care acoperă cronologic toate epocile, din preistorie până în contemporaneitate, plasate într-un cadru larg european și internațional. Fără a fi limitate la sugestiile incluse, abordările pot viza teme precum:

• Regimuri politice, forme de putere și contestarea autorității
  • Represiune și rezistență
  • Evoluții economice și decalaje de dezvoltare
  • Transformări sociale: reforme, revoluții, utopii
  • Schimburi comerciale și transferuri culturale
  • Reprezentări artistice, ideologie, istoria artei
  • Identitate și stereotipuri: autohtoni vs. alogeni / majoritari vs. minoritari
  • Orașul: instituțiile și locuitorii săi
  • Cultură materială, mentalități, viață cotidiană
  • Comunități religioase, cult public și existență secretă
  • Ipostaze ale corpului: gen, vârste, boli și dizabilități
  • Relații, sisteme și organizații internaționale
  • Politici culturale
  • Istorie locală, națională și globală

Așteptăm propunerile dumneavoastră, conținând titlul și un scurt rezumat în limba română (aproximativ 300 de cuvinte), însoțite de numele, titlul/funcția și instituția/organizația din care faceți parte, până cel târziu pe 15 octombrie, la adresa de e-mail: conferinte@istorie.unibuc.ro

Rezultatul selecției vă va fi comunicat cel târziu în data de 20 octombrie 2024.

Organizatorii vor asigura 2 nopți de cazare, mesele de prânz și cinele.

Conferința se va desfășura în format fizic. Toate sălile de conferință vor fi dotate cu laptop și videoproiector, precum și cu acces la internet. Prezentările nu trebuie să depășească 15 de minute.

COMITETUL ȘTIINȚIFIC:COMITETUL DE ORGANIZARE:
Prof.univ.dr. Bogdan MurgescuConf.univ.dr. Andrei Florin Sora
Prof.univ.dr. Ecaterina LungLect.univ.dr. Daniela Popescu