Testimonial-Dănuț Vasile, anul II, licență

Când rostesc cuvântul „istorie”, gândul îmi zboară la FIUB. Aici, ,,în inima Bucureștiului”, studiez sub atenta îndrumare a celor mai buni specialiști din domeniu, care îmi ghidează pașii pentru a reuși să devin cea mai bună versiune a mea. De la Antichitate, Ev Mediu, până la cele mai importante evenimente contemporane, profesorii din cadrul Facultății de Istorie reușesc să-ți insufle dorința de a cunoaște acest domeniu spectaculos, pe care îl numim istorie.

La Facultatea de Istorie și la specializarea Relații Internaționale și Studii Europene (RISE) am parte de un mediu propice pentru a mă dezvolta, atât din punct de vedere profesional, cât și personal. În cadrul acestei instituții am descoperit colegi pasionați de ceea ce fac, pregătiți să se autodepășească, lucru care mă impulsionează și pe mine să îmi depășesc limitele.

Viața de student la FIUB este plină: de la studiu temeinic și sesiune, la activități de voluntariat sau simple întâlniri cu colegii, nu ai timp să te plictisești. După doi ani de studenție, am învățat că istoria nu este reprezentată doar de ani și evenimente, ci este un ,,modus vivendi”, o căutare continuă a ,,adevărului”.

Dacă vrei ca propria-ți experiență să devină istorie, hai la FIUB!

Dănuț Vasile, anul II, RISE.