Burse Fundația Eugen Lozovan

Fundația “Eugen Lozovan” pune la dispoziție burse pentru studenți români
dornici de a face studii în filologia romanică, în greacă, latină, istorie sau arheologie la Universitatea din Copenhaga – Danemarca, și pentru tineri cercetători români care ar dori completarea cercetărilor personale în aceste domenii la Universitatea menționată mai sus.
În anumite cazuri, bursele pot fi oferite și studenților sau tinerilor cercetători de naționalitate daneză.
Cererea va fi trimisă ca fișier atașat prin e-mail până la 1 septembrie 2020. Nu există o cerere tip, dar aplicația trebuie să conțină informații referitoare la cariera academică, proiectele de studiu sau de cercetare, precum şi un buget.
Bursa va putea fi utilizată în cursul anului 2021.
NB. Bursele sunt rezervate cu prioritate cercetătorilor.
Solicitanții vor primi răspuns până la 1 octombrie 2020.
Pentru informații și aplicații vă rugăm să vă adresați la domnul profesor Erling Strudsholm – președintele Fundației:

Erling Strudsholm
Københavns Universitet