Cristian Barbu, Anul I, Istorie

Am ales Facultatea de Istorie datorită profesorilor pe care i-am avut atât în liceu cât și în școala generală, dar și datorită pasiunii mele pentru cunoașterea trecutului. Am început destul de sceptic facultatea, credeam că vor fi perioade din istorie de care nu voi fi interesat și îmi va fi greu să învăț, dar când am început primul semestru am fost bucuros să descopăr că m-am înșelat, deoarece majoritatea profesorilor din cadrul facultății sunt oameni care te fac să retrăiești povestea fiecărei perioade pe care o studiezi în parte.

Când vine vorba de colegi este clar că dacă ai ales facultatea asta pentru ca îți place istoria este inevitabil să găsești oameni care sunt în asentimentul tău și cu care sa legi prietenii frumoase. În plus dacă consideri ca ai timp liber și vrei să faci voluntariat, dar și sa cunoști oameni minunați, în cadrul “Asociației Studenților la Istorie Dacia” găsești mediul perfect pentru acest lucru.