Cercul de Istorie Contemporană Românească

Cercul de Istorie Contemporană Românească, fondat în 2015, își propune să ofere o platformă de dialog și dezvoltare intelectuală pentru studenții, masteranzii și doctoranzii Facultății, interesați de istoria contemporană a României. Coordonatorul CICR este conf. univ. dr. Florentina Nițu.

Unul dintre cele mai importante obiective ale Cercului de Istorie Contemporană Românească este acela de a-i ajuta pe studenți să aprofundeze cunoștințele practice în domeniul cercetării istoriei contemporane. Studenții pasionați de istoria recentă au astfel oportunitatea de a lucra în echipă și de a învăța împreună cum se scrie istoria contemporană.

În acest sens, printre proiectele CICR se numără atât întâlniri cu specialiști ai istoriei, vizite la diverse expoziții și muzee, vizionări de filme istorice, cât și prezentări ale proiectelor academice ale membrilor Cercului. În contextul Centenarului Marii Uniri, CICR și-a propus să organizeze evenimente în cadrul cărora, viitorii istorici să reflecteze cu privire la perioada 1918-2018. Astfel în luna aprilie a anului în curs a avut loc Sesiunea Națională de Comunicări Științifice C.I.C.R. „România 100”, iar în luna noiembrie s-a desfășurat Workshop-ul C.I.C.R. „Istoria contemporană românească – direcții de cercetare și metodologie”.

Din Cercul de Istorie Contemporană Românească fac parte Cristi Dumitrescu, Roxana Boarcăș, Sorin Vlaic, Anda Costea, Serghei Pricopiuc, Radu Lengher, Cristiana Bulgariu, Alexandru Cîță, Cosmin Hedeșiu, Andrei Neacu, Daniel Rucăreanu, Bianca Bălănescu, Andrei Smaranda, Bianca Roman, Adrian Nastea, Andra Floroian, Bogdan Pavel, Cristian Coman, Rareș Bratu, Gabriel Muscalu și Francesca Savu (absolventă).