Grupul de Inițiativă Studențească (GIS)

Grupul de Inițiativă Studențească (GIS) este un cerc studențesc fondat în anul 2020.

GIS are drept misiune formarea și dezvoltarea abilităților studenților privind comunicarea în spațiul public, precum și aplicarea acestor abilități în proiecte de susținere a campaniei de promovare a facultății, prin organizarea de evenimente culturale și științifice, susținerea unui proiect editorial destinat studenților, interviuri și testimoniale cu studenți și absolvenți ai facultății, precum și alte activități care urmăresc obținerea unei vizibilități pozitive a facultății. GIS acordă, de asemenea, suport logistic FIUB în privința administrării paginilor de social media.

Dintre activitățile GIS de până acum se remarcă campania de promovare FIUB în contextul admiterii 2020, participarea la organizarea de activități în cadrul Săptămânii Bobocului la Istorie 2020, campania de interviuri cu absolvenți FIUB, coordonarea revistei ,,1900 toamna”, organizarea de evenimente și conferințe.

Vă așteptăm alături de noi!

Responsabil GIS: Cosmin-Ionuț Lazăr (student anul II Istorie)

Profesor coordonator: conf. univ. dr. Florentina Nițu.