Lect. univ. Marian Coman

Am ajuns student la Istorie din întâmplare. Spre deosebire de cei mai mulți dintre colegii mei pe care îi invidiam pentru că știau deja ce drum vor să urmeze, eu mă aflam la răscruce fără să știu încotro să o apuc. Așa că am ales Facultatea de Istorie, gândindu-mă că astfel voi mai putea zăbovi o vreme printre povești și cărți. Astfel, fără să-mi dau seama, am căzut în mrejele istoriei. Căutând un refugiu și refuzând să aleg, mi-am descoperit calea.

Prof. univ. Adrian Cioroianu

Istoria, așa cum o vedem noi, este frumoasă tocmai pentru că mereu dă o șansă prezentului. Din acest motiv, în acești ani din fața voastră veți întâlni fragmente notabile din povestea trecutului nostru, dar și analize ale actualității internaționale de azi. Pentru că Istoria zilei de mâine începe mereu de fapt, în dimineața zilei de ieri. Pentru că breaking news-urile de azi au cu toate o rădăcină, cândva în Istoria noastră.”

Lect. univ. Silvana Rachieru

”Istoria a făcut întotdeauna parte din viața mea. Am crescut în arhive, unde tatăl meu a lucrat peste trei decenii cu imaginea dosarelor din depozite și cu mirosul special al hrisoavelor.