Prof. Univ. Dr. Miron Ciho

Interese științifice: Egiptologie

Cursuri:

• Religia egipteană antică
  • Politică și strategie în lumea antică
  • Artă și antichități egiptene
  • Artă și antichități orientale
  • Ist. Orientului și Asiei în antichitate: civilizația Egiptului faraonic
  • Limba egipteană antică
  • Epigrafie egipteană
  • Cultul ossiriac în lumea antică
  • Magia în civilizația Egiptului antic

Studii: Universitatea “Al. I. Cuza“ Iaşi, Facultatea de Istorie-filosofie(1977-1981).

Doctor în istorie(2000), Universitatea din Bucureşti(Titlul tezeiPlutarchi „De Iside et Osiride“ şi civilizaţia Egiptului greco-roman, 344 pp.)

Asociații și centre științifice: membru al Asociatiei Internaţionale a Egiptologilor; membru al Centrului de Istorie Comparată a Societăţilor Antice, membru al Seminarului de arheologie „Vasile Pârvan”-Univ. din Bucureşti.

Specializări:

1. 1982-1984- specializare în egiptologie la Universitatea Eötvös Loránd din Budapesta  ( cu Prof. Dr. V. Wessetzky si Prof. Dr. L. Kákosy). Studiul limbii şi scrierii medio-egipteană şi al magiei faraonice.
  2. 1990- iulie-august- bursă a Academiei Regale din Olanda, Leiden (Prof. Dr. H. D. Schneider, Rijksmuseum van Oudheden-Leiden). Prelucrarea statuetelor funerare egiptene antice (shabti) aflate în colecţiile muzeelor româneşti;
  3. 1990 – 1991 studii doctorale la Universitatea Eötvös Loránd din Budapesta sub coordonarea Prof. Dr. L. Kákosy, cu tema: Catalogul obiectelor de factura magică în colecțiile Muzeului Egiptean din Cairo, muzeele din Berlin, Munchen, Stockholm si Leiden.
  4. Noiembrie 1990 – ianuarie1991 – bursă DAAD, Berlin-Charlottenburg (Prof. Dr. D. Wildung, Agyptisches Museum-Berlin). Elaborarea unei istorii a civilizaţiei fara-onice(în beneficul studenților, nepublicată) ; studiul statuetelor magice inedite de la Ägyptisches Museum, Staatliche Museen-Berlin.
  5. August – decembrie 1992 – bursă de specializare oferită de Sverige Institutet- Stockholm (Prof. Dr. B. J. Peterson, Medelhavsmuseet – Stockholm). Studiul evoluției vieţii urbane în Egiptul faraonic şi antichitate, în general.
  6. În 1994, înscrierea la doctorat la Universitatea din București, Facultatea de Istorie, cu tema Plutarchi „De Iside et Osiride“ şi civilizaţia Egiptului greco-roman, conducător științific Prof. Dr. Z.Petre.
  7. 1995,1996, 1997 si 1999 (3 luni/an), cercetător asociat la Institutul Francez de Arheologie Orientală din Cairo(IFAO). Temele de cercetare: prelucrarea obiectelor magice inedite de la Muzeul Egiptean din Cairo; elaborarea unor lucrări didactice cu privire la scrierea hieroglificã şi cea hieraticã; pregătirea pentru tipar a unei traduceri de texte magice egiptene antice, inexistente în literatura românească de specialitate;
  8. septembrie-octombrie 2001, stagiu de cercetare la Catedra de Egiptologie a Univesităţii Eötvös Loránd din Budapesta. Schimb de experienţă privind metode de predare ale medio-egiptenei şi documentare bibliografică cu privire la elaborarea a două lucrări: Faraonii Egiptului   şi Tipologia aşezărilor faraonice(prima publicată, a doua încă în pregătire).
  9. 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 – stagii de documentare la Univ. Karolyi Gaspar din Budapesta, cu susținerea Universității din București.
  10. 2016 – Schimb de experiență la Muzeul Pushkin din Moscova.

PUBLICAȚII: