Testimonial-Anna-Maria Anghel, anul I, licența

Încă din liceu am considerat că Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București este un mediu propice dezvoltării mele și parcursului meu academic. Am ales să urmez secția de Relații Internaționale și Studii Europene, unde istoria se împletește cu scena politicii externe într-un mod unic. Facultatea de Istorie este locul potrivit pentru oamenii însetați de cunoaștere, care creionează prin prisma diferitelor perspective istorice noi experiențe. Aici am cunoscut atât profesori dedicați pasiunii lor, cât și colegi care sunt dornici să descopere câte ceva nou. „Ce vei face cu viața ta după facultate?” este întrebarea care stă pe buzele tuturor, însă ceea ce vă pot spune este că oportunitățile se pot crea în orice împrejurare. Recomand din suflet această facultate, deoarece este locul unde ți-ai dori să-ți petreci studenția. Ideea care stă la baza motivației este, de fapt, să nu îți uiți obiectivul și să continui să muncești până îl vezi împlinit.