Testimonial-Ardeleanu Alina-Andreea, anul III, licență

Îmi place să cred că nu eu am ales Istoria, ci că ea m-a ales pe mine, căci am simțit dintotdeauna că rezonez dincolo de normal cu acest domeniu extraordinar, care a constituit, încă de la o vârstă fragedă, una dintre pasiunile mele cele mai arzătoare. În cadrul Facultății, deși sunt la RISE, am avut ocazia să studiez, în detaliu, toate perioadele istorice, de la preistorie la istorie contemporană. Am fost fascinată de caracteristicile fiecăreia și m-am convins, așa cum afirma Anca Daniela Hut, că ,,Istoria nu este doar o simplă înșiruire de fapte și evenimente, ci este o știință ce permite cunoașterea trecutului prin raportarea la prezent”.

Pe lângă cunoașterea istoriei, care face atât de bine sufletului, faptul că sunt studentă la Relații Internaționale m-a ancorat în prezent, m-a ajutat să înțeleg problemele actuale și mecanismele care fac să funcționeze lumea în care trăim. Cum nici performanțele academice nu pot fi depline în lipsa domeniului social și a conexiunilor interumane, trebuie să menționez că pe noi, cei de la Istorie, ne definește diversitatea caracterelor și multitudinea tipologiilor. Așadar, aici, oricât de mulți și diferiți am fi, fiecare își va găsi un loc special. Pentru mine, anii petrecuți la Istorie au fost, mai mult decât orice, despre pasiune, dedicare și cunoaștere, despre gândire critică și curiozitate, despre trecut și prezent, concepte care s-au împletit frumos și au rămas impregnate în sufletul meu. În încheiere, recomand această facultate, și in special secția de Relații Internaționale și Studii Europene tuturor celor care sunt pregătiți să simtă și să facă ISTORIE.

Alina-Andreea Ardeleanu, anul III, RISE, șefă de promoție 2018-2021