Înscrieri curs facultativ „Antreprenoriat în industriile culturale și creative”

Dacă ești student în anul al III-lea la Facultatea de Istorie (la sectiile Istorie sau RISE), te invităm să te înscrii la cursul facultativ de „Antreprenoriat în Industriile Culturale și Creative”. Cursul și seminarul se vor desfășura în format online și vor fi ținute de către Lect. Dr. Christian Năsulea. Cursul are 4 credite ECTS care se adaugă la cele 180 obligatorii.

Dacă vrei și tu să afli cum poți transforma o idee într-un business, te invităm să participi. Cursul va fi unul interactiv și participativ, iar conținutul va include teme precum:

• – Ce sunt industriile culturale și creative?
  • – Cum poți deveni și tu antreprenor
  • – Explorarea pieței
  • – Înființarea unei firme sau a unui ONG
  • – Construirea unui plan de afaceri
  • – Strategii de finanțare – fundraising public vs. privat
  • – Tratarea chestiunilor legale și gestionarea riscului
  • – Elaborarea rețetei de marketing potrivite
  • – Management, conducere și etică

Pe lângă toate acestea, vom avea invitați oameni care au reușit să creeze un business în industriile culturale și creative din România. Credem că e important să învățăm de la cei care s-au confruntat deja cu provocările lumii de business.

*Programul cursurilor va fi afișat imediat după finalizarea înscrierilor în funcție de orar, într-un mod în care să nu se suprapună cu alte cursuri sau seminare.

Dacă și tu crezi că ți-ar fi util să înveți câteva lucruri practice despre antreprenoriat, te invităm să te înscrii până la data 09.10.2020. Formularul de înscriere poate fi găsit în link-ul de mai jos.