Saptamana Culturii Turce/ Türk Kültürü Haftas? 26-30 martie, Facultatea de Istorie – UB

afis Saptamana Culturii Turce.jpgOrganizatori: Centrul de Studii Turce (CST) – FIUB ?i Cercul de Istorie Oriental? (CIO) – FIUB, cu sprijinul Centrului Cultural Turc „Yunus Emre” Bucure?ti. Eveniment dedicat anivers?rii a 140 de ani de rela?ii diplomatice româno-turce.

Luni 26 martie

¨      14.00-16.00 : Deschiderea oficial? a S?pt?mânii Culturii Turce la Universitatea din Bucure?ti   (Sala de consiliu a Facult??ii de Istorie, etajul I, Holul de Marmur?)

– conf.univ.dr. Florentina Ni?u, decan Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucure?ti

– conf.univ.dr. Sorin Costreie, prorector, Universitatea din Bucure?ti

– Tuna Balkan, director Centrul Cultural Turc „Yunus Emre” Bucure?ti

– E.S. Osman Koray Erta?, Ambasadorul Republicii Turcia la Bucure?ti

Conferin?? de deschidere : 140 de ani de rela?ii diplomatice româno-turce –  primele patru decenii (1878-1918) –  lect.univ.dr. Silvana Rachieru, director ad.int. Centrul de Studii Turce

Marti 27 martie

¨      12:00-15:00 : Workshop ?i prezentare despre arta Ebru / Pictura pe ap?  (Facultatea de Istorie, parter, Holul de Marmur?)

Miercuri 28 martie

¨     14.00-16.00 : Întâlnirile Centrului de Studii Turce: Constantin R?ileanu, Dimitrie Cantemir : Aventura muzical? a unui principe moldav (CST, parter, sala 8, Holul de Marmur?)

¨      16.00-19.00 : Proiectie de film urmat? de dezbatere: Son Mektup/Ultima scrisoare – B?t?lia de la Çanakkale Galipoli, regia Özhan Eren , 2015,  121' (Amfiteatrul „Nicolae Iorga”, etajul I)

Joi 29 martie

¨      14.00-16.00 :  O cafea? Un ceai? Incursiune în istoria unui tabiet turcesc ?i demonstra?ie practic? (Sala de consiliu, etajul I)

¨      16:00-18.00 : Interferen?e literare româno-turce (Sala de consiuliu, etajul I)

–        O c?l?torie în Istanbulul literar: Orhan Pamuk, un cronicar al ora?ului, Viorica Gavril (Istorie, anul III)

–        Nicolae Batzaria: lider aromân, oficial otoman ?i scriitor român, Andrei Oprea (Istorie, anul III)

–        Lansare de carte: Nevzat Yusuf Sar?göl, Nermin Yusuf, Poezie turc? modern?. Antologie, Bucure?ti, 2017

Vineri, 30 martie

¨      12:00- 14.00 Curs demonstrativ de limba turc? ?i prezentarea programului de cursuri de var? (CST, parter, sala 8, Holul de Marmur?)