Invitatie dezbaterea „Istoria ca pasiune/Istoria ca profesie: cum scriem pentru marele public?”

Miercuri 2 noiembrie 2016, intre orele 14-16 (Facultatea de Istorie, sala de Consiliu) v? a?tept?m la dezbaterea cu tema „Istoria ca pasiune/Istoria ca profesie: cum scriem pentru marele public?”, un dialog care va fi deschis de c?tre domnul Dorin Matei, redactor ?ef al revistei „Magazin Istoric” ?i va fi moderat de c?tre doamna prof. dr. Mirela Murgescu.

Evenimentul este primul dintr-un ciclu de ateliere ini?iat de c?tre Departamentul de Istoria Românilor ?i a Sud-Estului Europei al Facult??ii de Istorie, prin care ne propunem un spa?iu de discu?ie despre Istorie, rolul istoricului, profesia de istoric, parcursul profesional al absolventilor de Istorie, locul ?i rolul absolventului de Istorie în societate, rela?ia dintre Istorie ?i alte domenii etc.