Atelierul Istoricilor / 10

CST vă învită joi, 23 mai a.c., ora 12.00, la un nou Atelier al Istoricilor având ca subiect Primul Război Mondial în România.

Prezentat publicului german pe 11 decembrie 2018 la Ingolstadt, Deutsches Armee Museum, volumul colectiv ”Frontul necunoscut. Primul Război Mondial în România” se bazează pe actele conferintei internationale „Rumaenuenfeldzug 1916/1917 – Erfahrung und Erinnerung”, desfasurata intre 26 – 28 septembrie 2016 la Universitatea Sfintii Kyrill si Method din Veliko Tarnovo.

Volumul reuneste contributiile unor autori din tari precum Bulgaria, Germania, Marea Britanie, Turcia, USA, Elvetia, Serbia, și Austria.Tematica vizează dinamica relațiilor între aliati intr-un razboi de coalitie, raporturile cu populatia civila, cultivarea memoriei, etc.

Invitatii lunii mai sunt editorii volumului Gundula Gahlen, Deniza Petrova (Frei Universitat Berlin), Oliver Stein (Ingolstadt, Deutsches Armee Museum) și doi dintre autorii din volum, Claudiu Lucian Topor (Facultatea de Istorie, Universitatea Al. I. Cuza Iași) și Daniel Cain (Institutul de Studii Sud-Est Europene București).

Atelierul Istoricilor este un grup de lucru în care masteranzi, doctoranzi și specialiști sunt invitați să își prezinte cele mai recente proiecte de cercetare. Se desfășoară sub coordonarea dr. Bogdan Popa, cercetător la Institutul de Istorie „Nicolale Iorga” și dr. Silvana Rachieru, lector universitar la Facultatea de istorie, Universitatea din București.

Atelierul va avea loc la Sala de Consiliu, etajul I, Facultatea de Istorie.