Scrisoare deschis? a profesorilor din Facultatea de istorie – Universitatea din Bucure?ti

Nr. 86/ 28.02.2017

Doamnei Gabriela FIREA, primarul general al Capitalei

Doamn? Primar general,

Facultatea de Istorie a Universit??ii din Bucure?ti, institu?ie de tradi?ie ?i elit? a înv???mântului superior românesc, este supus? unei constante polu?ri fonice care împiedic? derularea normal? a procesului didactic ?i academic. În urma amenaj?rilor urbanistice din Pia?a Universit??ii, spa?iul din zona statuilor, aflat în fa?a cl?dirii simbol a Universit??ii, a devenit treptat spa?iu de desf??urare a unor evenimente de divertisment de tipul târgurilor ?i festivalurilor. Prin aceast? scrisoare deschis? redactat? de c?tre noi, profesorii Facult??ii de istorie, v? semnal?m efectul negativ pe care aceast? transformare îl are asupra desf??ur?rii procesului didactic în cea mai important? institu?ie de înv???mânt superior din România.

Activitatea didactic? a Facult??ii de Istorie se desf??oar? de luni pân? vineri în intervalul orar 8-20 ?i sâmb?ta între orele 8-16 ?i include cursuri, seminarii, consulta?ii, cercuri ?tiin?ifice ?i conferin?e. De asemenea, studen?ii au la dispozi?ie sala de lectur? a bibliotecii de specialitate, deschis? luni-vineri între 8-19 ?i sâmb?ta 8-14.

De câteva zile suntem în imposibilitatea de a ne desf??ura activitatea datorit? polu?rii sonore constante creat? de „Festivalul Iubirii”, organizat în acest moment în Pia?a Universit??ii. Repeti?iile, concertele, fondul muzical ambiental acoper? orice alt? ac?iune desf??urat? în facultate, f?când imposibil? activitatea noastr? de profesori ?i determinând o stare de stres ?i agita?ie atât în rândul studen?ilor cât ?i al profesorilor ?i blocarea procesului didactic. Este o situa?ie cu care ne-am confruntat ?i în cursul anului trecut cu ocazia unor evenimente similare ?i pe care am semnalat-o prin numeroase plângeri la Direc?ia de Mediu a Prim?riei ?i la Poli?ia local?, r?mase f?r? rezultat.

V? solicit?m luarea de urgen?? a m?surilor de interzicere a oric?ror activit??i sonore desf??urate în timpul s?ptâmânii pân? în ora 20.00 ?i sâmb?ta pân? în ora 16.00 ?i, prin aceasta,

respectarea actului educa?ional pe care Universitatea din Bucure?ti îl are ca misiune înc? de la fondarea sa în 1864.

Lista semnatarilor

Conf. dr. Florentina Ni?u, decan

Conf.dr. Ioan C. Opri?, prodecan

Conf.dr. Cristina Gudin, prodecan