Invitatie dezbaterea "Istoria ca pasiune/Istoria ca profesie: cum scriem pentru marele public?"

28.10.2016 23:56

Miercuri 2 noiembrie 2016, intre orele 14-16 (Facultatea de Istorie, sala de Consiliu) vă aşteptăm la dezbaterea cu tema "Istoria ca pasiune/Istoria ca profesie: cum scriem pentru marele public?", un dialog care va fi deschis de către domnul Dorin Matei, redactor şef al revistei "Magazin Istoric" şi va fi moderat de către doamna prof. dr. Mirela Murgescu.

Evenimentul este primul dintr-un ciclu de ateliere iniţiat de către Departamentul de Istoria Românilor şi a Sud-Estului Europei al Facultăţii de Istorie, prin care ne propunem un spaţiu de discuţie despre Istorie, rolul istoricului, profesia de istoric, parcursul profesional al absolventilor de Istorie, locul şi rolul absolventului de Istorie în societate, relaţia dintre Istorie şi alte domenii etc.