Conferinta `Samuraiul: De la Ju Jutsu la Aikido. Traditie, Modernitate si reinventarea Razboinicului`

Oficial Conferin_¦.jpgIn cadrul Saptamanii Portilor Deschise de la Facultatea de Istorie, Masteratul de istoria Ideilor, Mentalitatilor si Culturii de Masa (FIUB si FSCJ-UB) organizeaza in parteneriat cu   Centrul pentru Studii de Arte Mar?iale Tradi?ionale ?i Cultur? Oriental? – Raiden Dojo Bucure?ti  conferin?a Samuraiul: De la Ju Jutsu la Aikido. Tradi?ie, Modernitate ?i reinventarea R?zboinicului”, sus?inut? de sensei Cristian LaiberEvenimentul va fi moderat de Prof. Univ. Dr. Mirela-Lumini?a Murgescu (Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucuresti) . Am fi extrem de onorati daca v-am avea alaturi la eveniment.

Evenimentul va avea loc vineri, 30.03.2018, ora 17:00, în Amfiteatrul Vasile Pârvan, Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucure?ti, Bd. Regina Elisabeta, nr. 4-12, etajul III.

De asemena, evenimentul va fi completat cu o  o demonstra?ie ?i explica?ie practic?, gratuit? ?i deschis? publicului, care va avea loc în data de sâmb?t?, 31.03.2018, orele 09:30 – 12, la Raiden Dojo Bucure?ti, Splaiul Independentei, nr. 315 – 317, Liceul Mircea Eliade.

Oficial Seminar.jpgReputat expert în artele mar?iale tradi?ionale, pasionat ?i avid c?ut?tor al culturii, istoriei ?i în?elepciunii asiatice, sensei Cristian Laiber este practicant ?i discipol apropiat al mai multor mae?tri japonezi ?i europeni de renume, precum Machida Kenshinsai, Kenji Shimazu, Tetsuji Ishizuka ?i dr. Kacem Zoughari. Cu peste 30 de ani de experien?? ?i zeci de c?l?torii în Japonia, Okinawa ?i Taiwan, sensei Cristian Laiber a reu?it s? stabileasc? o veritabil? ?i autentic? leg?tur? cu sursa artelor mar?iale tradi?ionale, fiind, de asemenea, un colec?ionar ?i cunosc?tor al armelor ?i documentelor vechi, precum ?i al istoriei acestora. Autor al unor lucr?ri unice în spa?iul românesc pe tema artelor mar?iale, precum: Kobudo Okinawa (1996); Ninjutsu Bujinkan (1996); Ninjutsu – Taijutsu: Tehnici de lupt? f?r? arme (1997), sensei Laiber este implicat activ în promovarea unei practici mar?iale bazat? pe eficien?? ?i raportat? la tradi?ia fondatoare.

Pentru prima oar? la Universitatea din Bucure?ti, sensei Cristian Laiber va sus?ine o conferin?? urmat? de o dezbatere despre r?zboinicii japonezi ?i evolu?ia artelor mar?iale de la forma mar?ial? veche, tradi?ional? (Koryu Bujutsu) de Ju Jutsu, la cea modern? de Aikido (Gendai Bud?), precum ?i despre ideile ?i mentalit??ile care marcheaz? aceast? trecere, în timp.

Un eveniment aparte ce nu trebuie ratat, care înglobeaz? armonios atât teme din sferele de cercetare în domeniu, cât ?i aspecte ale mentalit??ii ?i spiritualit??ii umane, prin raportarea la sursele de cunoa?tere ?i în?elepciune ale trecutului.

Evenimentul va avea loc vineri, 30.03.2018, ora 17:00, în Amfiteatrul Vasile Pârvan, Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucure?ti, Bd. Regina Elisabeta, nr. 4-12, etajul III.

Not?: Toate aspectele teoretice prezentate în cadrul conferin?ei vor fi dublate de o demonstra?ie ?i explica?ie practic?, gratuit? ?i deschis? publicului spre participare, care va avea loc în data de sâmb?t?, 31.03.2018, orele 09:30 – 12, la Raiden Dojo Bucure?ti, Splaiul Independentei, nr. 315 – 317, Liceul Mircea Eliade.