Conferinta ”Comunismul Romanesc”

Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (C.N.S.A.S.), în parteneriat cu Institutul de Istorie „Nicolae Iorga” (I.I.N.I.), organizează anual, începând cu anul 2011, Conferinţa Naţională „Comunismul Românesc” (C.N.C.R.).

Conferinţa este dedicată studierii comunismului românesc în context Est-Central European. Până acum s-au desfăşurat cinci ediţii ale C.N.C.R. Tema generală a celei de-a şasea ediţii a C.N.C.R. (CNCR VI) este: „Comunismul românesc, între memorie şi uitare”. Conferinţa va avea loc în perioada 24-25 martie 2016 şi beneficiază de sprijinul Fundaţiei Konrad Adenauer şi al Facultăţii de Istorie a Universităţii din Bucureşti. CNCR VI se va concentra asupra memoriei comunismului românesc în postcomunism şi va dezbate probleme legate de rememorare, comemorare, memorie selectivă, instituţionalizarea memoriei, uitare, nostalgie.