Saptamana de orientare la Facultatea de Istorie

29.09.2016 05:36

Luni, 3 octombrie

• Orele 10.30 – Deschiderea anului universitar. Cuvânt de bun-venit: decanul Facultății de Istorie, conf. univ. dr. Florentina Nițu. Invitat special domnul prof. univ. dr. Laurențiu Vlad, ministru secretar de stat la M.E.N.C.S. (Amf. Iorga, etaj I)
  • Orele 12.00 - Studentii anului II pot lua legatura cu tutorele de an (lect. dr. Liviu Damian) la sala 105
  • Orele 12.30 – Prelegere inaugurală: Aspecte generale ale istoriografiei românești contemporane - conferențiar: academician dr. Victor Spinei, vicepreședintele Academiei Române (Amf. Iorga, etaj I)
  • Orele 11.45 - Ședință de orientare pentru studenții programului Istoria Artei. Întâlnire cu profesorii (Amf. Pârvan, etaj III)
  • Orele 12.30 – Prelegere inaugurală: Statutul artistului în România de astăzi - conferențiar: prof. univ. dr. Vlad Alexandrescu, fost ministru al Culturii (Amf. Pârvan, etaj III)
  • Orele 13.30 - Ședință de orientare pentru studenții programului RISE - lect. univ. dr. Bogdan Antoniu (Amf. Iorga, etaj I)
  • Orele 14.00 – Dezbatere: Artiști și Curatori (Amf. Pârvan, etaj III)
  • Orele 14.00 - Bienala internațională de artă contemporană de la București - conferențiar: dr. Eugen Rădescu, curator, Galeria Pavilion
  • Orele 15.00 – Deschiderea anului universitar pentru studenții programului RISE cu participarea ministrului Afacerilor Externe, domnul Lazăr Comănescu, (Amf. Iorga, etaj I)
  • Orele 15.00 - MORA Emerging: Tineri artiști întâlnesc tineri curatori (invitați: Grupul de artiști ai centrului M.O.R.A. (More Oportunities for Romanian Artists)

Marți, 4 octombrie

• Orele 10.30 sedinta de orientare pentru programul Istorie realizata de lect.dr Marian Coman, la finalul careia studentii de anul I vor avea intalnire cu tutorele anului I (lect.dr. Alexandra Tarlea). - amf. Condurachi
  • Orele 12.15 - Ședință de prezentare a programului RISE. Întâlnire cu profesorii (Amf. Iorga, etaj I)
  • Orele 12.30 – Prezentarea cercurilor studențești din Facultatea de Istorie (Cercul de Studii Medievale, Cercul de Istorie Militară, Cercul de Studii Muzeale, Cercul de Istorie Contemporană, Cercul de Economie ș.a.) (Amf. Condurachi, etaj IV)
  • Orele 15.00 – Prezentare A.S.I.D. (Asociația Studenților la Istorie "Dacia") (Amf. Condurachi, etaj IV)
  • Orele 17.00 – Lansarea Asociației Alumni Istorie; în cadrul evenimentului va avea loc și lansarea volumului Istorie și istorici la Universitatea din București. Dimensiuni instituționale – proiecte intelectuale - coordonatori volum: Florentina Nițu, Florin Müller, Remus Nică (Amf. Iorga, etaj I)

Miercuri, 5 octombrie

• Orele 10.00 - Tur ghidat la institute internaționale asigurat de lect.univ.dr. Marian Ștefănescu (întâlnire în holul Facultății de Istorie la orele 10.00)
  • Orele 12.00 - Vizită ghidată la Muzeul Național de Artă (întâlnire în curtea muzeului; obligatoriu pentru anul I – Istoria Artei)
  • Orele 15.00 – Tur ghidat la Biblioteca Națională a României (întâlnire în holul Facultății de Istorie la orele 14.15)

Joi, 6 octombrie

• Orele 12.00 - Tur ghidat la Biblioteca Națională a României (întâlnire în holul Facultății de Istorie la orele 11.15)
  • Orele 14.00 - Tur ghidat la Palatul Primăverii (întâlnire în holul Facultății de Istorie la orele 13.00; costul biletului de intrare este 15 lei)

Vineri, 7 octombrie

• Orele 12.30 – Tur ghidat la Muzeul Național de Istorie a României (întâlnire în holul Facultății de Istorie la orele 12.00)
  • Orele 15.00 – Tur ghidat prin centrul istoric al Bucureștiului cu dr. Anita Sterea de la Fundația Calea Victoriei (întâlnire în holul Facultății de Istorie)