Saptamana Bobocului la Istorie - Program

27.09.2018 21:41

LUNI, 1 OCTOMBRIE

11.00 - deschiderea anului universitar: cuvânt de bun venit din partea Decanului Facultății de Istorie, conf. univ. dr. Florentina Nițu. Invitat special: domnul Prorector al Universității din București, prof. univ. dr. Laurențiu Vlad (amf. N. Iorga, etaj 1).

12.00 - prezentare ASID (Asociația Studenților la Istorie ”Dacia”) - amf. N. Iorga, etaj 1.

12.30 – întâlnire cu profesorii pentru studenții secției de Istoria Artei - amf. V. Pârvan, etaj 3.

13.00 – prelegerea inaugurală pentru programul Istorie: prof. univ. dr. Bogdan Murgescu - "Istoria - preliminarii pentru un posibil ghid de utilizare"

13.30 - curs inaugural pentru programul Istoria Artei: Cosmin Năsui – curator, editor și manager de artă - “Ce face un istoric de artă? Artele plastice și profesiile istoricilor de artă în România de astăzi” - amf. V. Pârvan, etaj 3.

14.00 - întâlnire de orientare pentru studenții programului RISE (I) - amf. N. Iorga, etaj 1.

MARTI, 2 OCTOMBRIE

11.00 – 12.00 – Despre președintele W. Wilson cu actorul JUDD BANKERT (eveniment organizat cu sprijinul Ambasadei SUA) - amf. N. Iorga, etaj 1.

12.00 - întâlnire de orientare pentru studenții programului RISE (II) - amf. N. Iorga, etaj 1

12.00 - întâlnire de orientare pentru studenții programului Istorie - amf. V.Pârvan, etaj 3.

14.00 – 14.30 – vizită la Biblioteca facultății (întâlnire în fața Sălii de lectură, etaj 2).

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE

10.00 - prezentarea cercurilor studențești din Facultatea de Istorie (Cercul de Istorie Comparată a Societăților Antice, Cercul de Studii Muzeale, Cercul de Istorie Medievală, Cercul de Istorie Militară, Cercul de Istorie Orientală, Cercul de Istorie Contemporană, Cercul de Economie) - amf. Pârvan, etaj 3.

11.30 - prof. dr. Florin Muller: Istoricul român în tensiunile secolului XX (Sala de Consiliu, etaj 1).

12.30 – 13.00 - vizită la Biblioteca facultății (întâlnire în fața Sălii de lectură, etaj 2).

14.00 - tur ghidat în Centrul Istoric al Bucureștiului organizat de Asociația Studenților la Istorie (întâlnire în holul facultății).

JOI, 4 OCTOMBRIE

10.00-10.30  – vizită la Biblioteca facultății (întâlnire în fața Sălii de lectură, etaj 2).

10.30 -12.00 - atelier de construcție a comunității studenților la Istorie (amf. Condurachi, etaj 4).

12.00 – vizită la Muzeul Universității (întâlnire în holul facultății).

VINERI, 5 OCTOMBRIE

10.00 – vizită Biblioteca Națională a României (întâlnire la 9.30 în holul facultății).

12.00 - tur ghidat la Muzeul Național de Istorie a României (intrarea prin strada Poștei, vis-à-vis de bis. Stavropoleos).

17.00 – conferință conf. dr. Maria Grajdian (Universitatea din Hiroshima): “Tradițional și modern. Universul animației Ghibli și valorile familiei în Japonia contemporană” (sala de lectură periodice, etaj 2) – eveniment organizat de programul Masteral Istoria Ideilor, Mentalităților și a Culturii de Masă.